Sparrow & PreX hodnotí… Ghost in the Shell

Je to přesně týden od premiéry. Slyšeli jste na GitS už nějaké reakce? Četli recenze? Jestli ano, tak se nebojte – tato je jiná. Já a můj přítel jsme si zašli v pátek do menšího kina v Praze. On prakticky netušil, o co jde, a já jsem viděla původní anime film a s očekáváním sledovala marketingovou kampaň. Kdybychom měli shrnout snímek jedním slovem, asi bychom zvolili hodnocení NEURAZÍ.

223
views

PreX hodnotí

Na tento film jsem šel prakticky naslepo, do kina jsme se vydali po shlédnutí jednoho traileru. Od první minuty to byla hezká podívaná, nicméně se nemůžu ubránit pocitu, že filmaři vytáhli všechny trumfy hned z kraje a zapomněli na nějaký ten dějový zvrat, překvapení či odhalení, které by se nedaly odhadnout hned na začátku. Ze všeho čiší hrozná šablonovitost – zlouni jsou samoúčelně zlí, korporace řádně prohnilé a technologie lákavě vyspělé.

Hlavní hrdince se stala křivda, na niž si ale nepamatuje, postupně se rozpomene a všem záporákům to natře, zatímco sidekickové jí kryjí záda. Průhlednost příběhu mi trochu připomněla Ant-Mana. A celou dobu jsem si v duchu říkal: „Scarlett, to ti maminka neříkala, ať se tolik nehrbíš?“ Vypadalo to nepřirozeně a hrozně mě to vytrhávalo z jinak solidní atmosféry, přestože je pohled na ni stále velmi příjemný, mimo jiné i díky povedenému minimalistickému bojovému obleku.

Očekával jsem také větší roli hackování, které mi přišlo trochu odbyté a nanicovaté. Ale abych nezněl až příliš kriticky: z technického hlediska se nedá filmu nic vytknout. Speciální efekty, kamera, střih, vše na jedničku. Velmi dobře působily detaily, například množství cizinců, jejichž příchod si jistě vynutí japonský demografický vývoj.

Navzdory tomu, že jsem neviděl původní film ani anime, se nemůžu ubránit dojmu, že pro potřeby filmu došlo ke zjednodušení zápletky, protože si jen těžko dovedu představit, že by tato dokázala pohánět delší stopáž bez nějakého velkého rozšíření.

Za mě 70 %, ale hodně bych se rozmýšlel, jestli jít i na případný druhý díl.

Sparrow hodnotí

Z mého pohledu tomu chybělo to, čím mě původní film tak chytl – mysteriózno a hudba. Když jsem sledovala původní film tak mě story telling, tmavý obraz, futuristické prostředí a neuvěřitelná hudba pohltily a celou dobu držely přikovanou k obrazovce.

Jistě, filmu se Scarlett Johansson nemůžu upřít , že by nebyl hezký na pohled. První scéna filmu je dech beroucí a na herečku se vždycky ráda podívám, i když má svůj „robo výraz“ z Lucy a chodí jako hrbáč z Quasimoda (herecký výkon, díky němuž pak přechody do bojových scén vyznívají docela přirozeně, ale většinu doby celkem ruší).

Nicméně, nemohla jsem se ubránit myšlence, že je to typický hollywoodský akční sci-fi trhák nynější doby, který divákům hned na začátku „ukáže“, o čem celý film bude a jak skončí, a pak už vás jenom bombarduje akčními scénami střídanými s jakous takous zápletkou a snahou o vyjádření emocí a vývojem hlavní postavy, která si musí projít těžkým obdobím, aby na konci filmu mohla zase bojovat za good guys a odcházet vstříc happy endu. Jediné, co tomu chybělo, byl „hubanec na konec“.

scarlett johansson gits

Nicméně, v porovnání s podobnými filmy se jedná asi o lepší průměr. A vždycky se můžete dívat na Scarlett Johansson v těsném oblečku, pardon v uniformě, která ji zneviditelní, ale nebojte se, neviditelná je jenom chvilku, o nic nepřijdete.

Když bych to měla nějak shrnout, jsem ráda, že jsem film viděla, nijak mě neurazil, docela jsem se bavila, ale chybí tomu to, co z původního filmu udělalo masterpiece, který inspiroval například k vytvoření Matrixu. A nevím, jestli to něco navíc bylo to, co stojí za úspěchem původního filmu, ale já za tím vidím hlavně dvě věci – mysteriózno a hudbu.

Mohli bychom k danému filmu napsat daleko více, o výborném touchy v podobě japonsky mluvícího Japonce, výborné práci maskérů, návrhářů kostýmů i marketingu, ale přiznejme si, kdo má v této době čas dočíst tuto recenzi až sem, je borec a my ho necháme jít dál pokračovat svůj život. A možná zase někdy něco ohodnotíme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář
Vložte své jméno